نقد و بررسی کتاب

نقد و بررسی رمان جز از کل + جملات معروف

جز از کل 1

معرفی:

رمان جز از کل نوشته استیو تولتز است که برای اولین بار در سال 2008 منتشر شد. این رمان جوایز متعددی را برنده شده و منتقدان ادبی و خوانندگان آن را مورد تحسین قرار داده اند. این رمان داستان دو نسل از یک خانواده ناکارآمد استرالیایی و تلاش آنها برای یافتن معنا و هدف در زندگی خود را روایت می کند. سبک نگارش تولتز منحصر به فرد و گیرا است و کتاب مملو از طنز، شوخ طبعی و بینش هایی است که خواندن آن را برای هر کسی که عاشق داستان معاصر است ضروری می کند.

در این مقاله، ما یک بررسی جامع از  رمان جز از کل   شامل تحلیل داستان، شخصیت‌ها، مضامین و سبک نوشتاری ارائه می‌کنیم. همچنین درباره استقبال انتقادی از کتاب، تأثیر آن بر ادبیات و ارتباط آن در جامعه امروز بحث خواهیم کرد.

تجزیه و تحلیل طرح:

کسری از کل یک رمان گسترده است که بیش از 700 صفحه را شامل می شود و به سه بخش تقسیم می شود. قسمت اول شخصیت اصلی، جاسپر دین، و پدر عجیب و غریبش، مارتین را معرفی می کند. درمی یابیم که مارتین فیلسوف معروف و بحث برانگیزی است که در دوران پیری به گوشه نشینی تبدیل شده است. از سوی دیگر جاسپر نویسنده ای شکست خورده است که بیشتر عمر خود را زیر سایه پدرش گذرانده است.

قسمت دوم رمان، عموی جاسپر، تری دین را معرفی می کند که بیشتر عمر خود را به عنوان یک جنایتکار گذرانده است. تری یک شخصیت کاریزماتیک و بزرگتر از زندگی است که پس از مرگ مارتین به شخصیت پدر یاسپر تبدیل می شود. جاسپر و تری با هم دست به یک سری ماجراجویی می‌شوند که آن‌ها را در سراسر جهان می‌برد و با شخصیت‌های رنگارنگ مختلف ارتباط برقرار می‌کند.

قسمت سوم رمان دایره کامل داستان را به تصویر می کشد، زیرا جاسپر به استرالیا برمی گردد و با گذشته خود روبرو می شود. او حقیقت زندگی و مرگ پدرش را می‌آموزد و به درک بیشتری از جایگاه خود در جهان می‌رسد.

تجزیه و تحلیل شخصیت:

شخصیت‌های  رمان جز از کل  پیچیده و چندوجهی هستند و هر کدام ویژگی‌ها و معایب خاص خود را دارند. مارتین دین برجسته ترین شخصیت این رمان است و او به عنوان یک مرد درخشان اما مشکل دار به تصویر کشیده شده است که هرگز نتوانسته با خانواده یا جامعه خود ارتباط برقرار کند. جاسپر، پسرش نیز به همین ترتیب دارای نقص است و با ناامنی ها و شکست های خود دست و پنجه نرم می کند.

از طرف دیگر، تری دین شخصیتی بزرگتر از زندگی است که روح ماجراجویی و شورش را در خود جای داده است. او یک جنایتکار و فراری است، اما عموی دوست داشتنی و فداکار جاسپر نیز هست. این دو با هم پیوندی را ایجاد می کنند که هم لمس کننده و هم طنز است.

موضوعات:

جز از کل به موضوعات مختلفی از جمله جستجوی معنا، پیچیدگی روابط خانوادگی و ماهیت حقیقت و داستان می پردازد. این رمان در هسته خود مراقبه ای در مورد وضعیت انسان است و سؤالات مهمی را در مورد معنای زنده بودن و یافتن جایگاه خود در جهان مطرح می کند.

یکی از موضوعات اصلی رمان تنش بین حقیقت و داستان است. مارتین دین فیلسوفی است که زندگی خود را صرف کاوش در ماهیت حقیقت کرده است، اما او همچنین داستان نویسی است که بسیاری از جزئیات زندگی خود را ساخته است. این تنش بین حقیقت و داستان در ساختار خود رمان منعکس می شود که مرز بین واقعیت و تخیل را محو می کند.

موضوع مهم دیگر رمان، پیچیدگی روابط خانوادگی است. خانواده دین ناکارآمد هستند و هر یک از اعضا برای برقراری ارتباط با دیگران تلاش می کنند. مارتین از همسر و فرزندانش دور است و جاسپر و تری روابط تیره ای با والدین خود دارند. این رمان پویایی پیچیده زندگی خانوادگی را بررسی می کند و تصویری ظریف و روشنگر از شادی ها و چالش های عشق خانوادگی ارائه می دهد.

سبک نوشتن:

سبک نوشتاری استیو تولتز منحصر به فرد و فریبنده است که با ترکیبی از شوخ طبعی، شوخ طبعی و رقت انگیز مشخص می شود. نثر او متراکم و تغزلی است، مملو از توصیف های زنده و بازی پیچیده کلمات است. این رمان همچنین به دلیل استفاده از تکنیک های روایی نامتعارف مانند پاورقی ها و انحرافات که به لحن بازیگوش و تجربی آن می افزاید، قابل توجه است.

پذیرش انتقادی:

جز از کل به طور گسترده توسط منتقدان ادبی و خوانندگان تحسین شده است. جوایز متعددی از جمله جایزه بوکر 2008 و جایزه ادبی نخست وزیر استرالیا در سال 2009 را دریافت کرده است. منتقدان این رمان را به دلیل اصالت، هوش و بینش آن نسبت به شرایط انسانی ستوده اند.

رمان جز از کل رمانی درخشان و قابل تامل است که دیدگاهی منحصر به فرد از وضعیت انسان ارائه می دهد. این حماسه گسترده ای است که نسل ها و قاره ها را در بر می گیرد و تصویری غنی و پیچیده از زندگی خانوادگی، حقیقت و داستان و جستجوی معنا ارائه می دهد. سبک نوشتن استیو تولتز گیرا و تجربی است و رمان مملو از طنز، شوخ طبعی و ترحم است. کسری از کل برای هر کسی که عاشق ادبیات داستانی معاصر است، باید آن را بخواند و مطمئناً از آن به عنوان یکی از آثار برجسته ادبیات قرن بیست و یکم یاد می شود.

نکات مثبت :

1. سبک نوشتاری منحصر به فرد و گیرا: سبک نوشتاری استیو تولتز در جز از کل منحصر به فرد و گیرا است. نثر او متراکم و تغزلی است، مملو از توصیف های زنده و بازی پیچیده کلمات است. این رمان همچنین به دلیل استفاده از تکنیک های روایی نامتعارف مانند پاورقی ها و انحرافات که به لحن بازیگوش و تجربی آن می افزاید، قابل توجه است.

2. شخصیت های پیچیده و چندوجهی: شخصیت های رمان جز از کل پیچیده و چندوجهی هستند که هر کدام ویژگی ها و معایب منحصر به فرد خود را دارند. مارتین دین برجسته ترین شخصیت این رمان است و او به عنوان یک مرد درخشان اما مشکل دار به تصویر کشیده شده است که هرگز نتوانسته با خانواده یا جامعه خود ارتباط برقرار کند. جاسپر، پسرش نیز به همین ترتیب دارای نقص است و با ناامنی ها و شکست های خود دست و پنجه نرم می کند. از طرف دیگر، تری دین شخصیتی بزرگتر از زندگی است که روح ماجراجویی و شورش را در خود جای داده است.

3. کاوش دقیق مضامین: کسری از کل به موضوعات مختلفی از جمله جستجوی معنا، پیچیدگی روابط خانوادگی و ماهیت حقیقت و داستان می پردازد. این رمان در هسته خود مراقبه ای در مورد وضعیت انسان است و سؤالات مهمی را در مورد معنای زنده بودن و یافتن جایگاه خود در جهان مطرح می کند.

4. تحسین منتقدان و جوایز: کسری از کل به طور گسترده توسط منتقدان ادبی و خوانندگان تحسین شده است. جوایز متعددی از جمله جایزه بوکر 2008 و جایزه ادبی نخست وزیر استرالیا در سال 2009 را دریافت کرده است. منتقدان این رمان را به دلیل اصالت، هوش و بینش آن نسبت به شرایط انسانی ستوده اند.

نکات منفی:

1. طول و گام: جز از کل یک رمان گسترده است که بیش از 700 صفحه را شامل می شود و به سه بخش تقسیم می شود. برخی از خوانندگان ممکن است طول و سرعت کتاب را کند یا خسته کننده بدانند، به خصوص در بخش میانی.

2. تکنیک‌های روایی غیر متعارف: در حالی که استفاده از تکنیک‌های روایی غیر متعارف، مانند پاورقی‌ها و انحراف‌ها، به لحن بازی‌آمیز و تجربی رمان می‌افزاید، برخی از خوانندگان ممکن است این تکنیک‌ها را منحرف یا گیج‌کننده بدانند.

3. لحن تاریک و طنز: جز از کل لحنی تیره و طنز دارد که ممکن است به مذاق همه خوش نیاید. این رمان به موضوعات سنگین، از جمله جنایت و بیماری روانی می پردازد، و برخی از خوانندگان ممکن است طنز را بیش از حد تیره یا بدبینانه بدانند.

علیرغم برخی اشکالات احتمالی، جز از کل رمانی درخشان و قابل تامل است که دیدگاهی منحصر به فرد از وضعیت انسان ارائه می دهد. سبک نوشتاری منحصر به فرد، شخصیت‌های پیچیده، و کاوش ظریف در موضوعات، تحسین منتقدان و جوایز متعددی را برای آن به ارمغان آورده است. در حالی که طول و سرعت کتاب، و همچنین تکنیک‌های روایی غیر متعارف و لحن تیره آن، ممکن است برای همه خوانندگان جذاب نباشد، کسانی که از سبک‌های داستانی و تجربی معاصر لذت می‌برند، احتمالاً این رمان را حتماً باید بخوانند.

چه کسانی این کتاب را بخوانند ؟

جز از کل برای خوانندگانی مناسب است که از داستان های معاصر، سبک های نگارش تجربی و شخصیت پردازی های پیچیده لذت می برند. به ویژه برای خوانندگانی که علاقه مند به کاوش در موضوعات مرتبط با شرایط انسانی هستند، مانند جستجوی معنا، پیچیدگی روابط خانوادگی، و ماهیت حقیقت و داستان، مناسب است.

طولانی بودن و تکنیک‌های روایی غیر متعارف کتاب ممکن است آن را برای برخی از خوانندگان کمتر در دسترس قرار دهد، اما کسانی که از خواندنی غوطه‌ورانه و قابل تأمل لذت می‌برند، احتمالاً از سبک منحصر به فرد رمان و کاوش روشنگرانه در موضوعات پیچیده قدردانی می‌کنند.

به طور کلی، مطالعه جز از کل  چالش برانگیز و ارزشمند است که برای خوانندگان بالغ و متفکری که مایلند با ایده‌های پیچیده و تکنیک‌های داستان‌سرایی نامتعارف آن درگیر شوند، مناسب‌تر است.

برخی از جملات رمان جز از کل

1. «تمام ادبیات بزرگ یکی از این دو داستان است؛ مردی به سفر می رود یا غریبه ای به شهر می آید». – مارتین دین
2. «ما همه جزئی از پدران خود هستیم». – تری دین
3. «مشکل شادی این است که فقط در نگاه به گذشته معنا پیدا می کند». – جاسپر دین
4. «حقیقت یک بیماری است، ذهن شما را مبتلا می کند و به روح شما سرایت می کند». – مارتین دین
5. “تنها راه برای زندگی خطر مرگ است.” – تری دین
6. «بهترین راه برای پنهان کردن دروغ، احاطه کردن آن با حقیقت است». – مارتین دین
7. “هیچ کس هرگز با شاد بودن چیزی را حل نکرده است.” – جاسپر دین
8. «تنها راه فیلسوف بودن فیلسوف خود بودن است». – مارتین دین
9. “گذشته مانند رودخانه است، همیشه در جریان است، همیشه در حال تغییر است، نگه داشتن آن غیرممکن است.” – جاسپر دین
10. “تنها چیز بدتر از شکست، موفقیت بدون هدف است.” – تری دین
11. “حقیقت تخیلی است که ما به خودمان می گوییم تا دنیا را معنا کنیم.” – مارتین دین
12. “زندگی یک سفر است، نه یک مقصد.” – تری دین
13. «تنها راه برای یافتن معنا در زندگی، ایجاد آن است». – مارتین دین
14. “گذشته وزنه ای است که ما با خود حمل می کنیم، اما این به خودمان بستگی دارد که این وزن چقدر سنگین باشد.” – جاسپر دین
15. “هیچ پاسخی برای سوال زندگی وجود ندارد، فقط جست و جوی آن است.” – تری دین
16. “تنها چیزی که ما را از حیوانات جدا می کند توانایی ما در داستان گویی است.” – مارتین دین
17. حال دری است که از آن به سوی آینده می رویم، اما هرگز نمی توانیم به عقب برگردیم. – جاسپر دین
18. “تنها چیز بدتر از تنهایی تنها بودن در میان جمعیت است.” – تری دین

اگر قصد خرید رمان های زیبا را دارید میتوانید به دسته بندی سایت هشتگ کتاب مراجعه نمایید برای خرید کتاب معرفی شده روی قسمت زیر کلیک نمایید .

کتاب جزء از کل اثر استیو تولز | نشر چشمه

 

.

.

.

.

.

.

نقد و بررسی رمان گوژپشت نتردام + جملات معروف

نقد و بررسی رمان عقاید یک دلقک

نقد و بررسی کتاب تئوری انتخاب

یک نظر در “نقد و بررسی رمان جز از کل + جملات معروف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *